„W górę serca ! – Wstały świty, w Polsce cudny maj!” – gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Drożkach.

3 maja w kościele p.w. św. Jana Nepomucena, w Drożkach odbyły się gminne obchody Święta Konstytucji 3 Maja. Po mszy świętej rozpoczęła się uroczysta akademia. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Drożkach przypomnieli jak ważna dla naszych przodków była ich ojczyzna – Polska. Dzieci namawiały mieszkańców do otaczania czcią i miłością swojej ojczyzny.

Poprzez scenkę pantomimy młodzi aktorzy przywołali wydarzenia z 1772 roku, które zapoczątkowały upadek Polski. Później odtworzyli w sposób symboliczny historyczną scenę uchwalenia Konstytucji 3 Maja z 1791 roku, która zdawała się być w tamtych czasach nadzieją dla Rzeczpospolitej.

Uczniowie wyjaśnili wszystkim zebranym, a przede wszystkim młodszym kolegom i koleżankom, czym jest konstytucja. Podkreślili, że jest to najważniejszy dokument w państwie, ponieważ określa jego ustrój oraz prawa i obowiązki obywateli.

Występ uświetniała recytacja wierszy tematycznie związanych z naszą ojczyzną, np. „Nauczmy się na pamięć tego kraju” Zbigniewa Staweckiego czy „Radosny dzień” Marii Skudnickiej. Widzów poruszyły też wykonane przez uczniów pieśni patriotyczne wśród których znalazły się: „Tu wszędzie jest moja ojczyzna” i „Pytasz mnie”.

Po części artystycznej głos zabrał dyrektor SP w Drożkach – Wojciech Kotowski. Krótkie przemówienie na temat Konstytucji 3 Maja wygłosił też Przewodniczący Rady Gminy Rychtal – Adam Bakalarz. Podziękował dzieciom za występ i podkreślił, że każdy powinien znać tak ważne wydarzenia z historii Polski oraz kultywować patriotyczne postawy przodków. Akademię przygotowały: Aleksandra Zawalska, Katarzyna Grossek i Izabela Ambrozik.

Aleksandra Zawalska

Skip to content