III edycja programu „Być jak Ignacy”.
Relacja z III i IV bloku tematycznego.
To już prawie koniec, wielka szkoda! Nasza niezwykła podróż zbliża się ku końcowi. Koło naukowe „Młodych odkrywców” ostatnie tygodnie spędziło w towarzystwie ludzi nietuzinkowych i wybitnych. Pasja, ciekawość, ekspresja i zachwyt to słowa, które same cisną się na usta. Daliśmy się wciągnąć w świat, który na początku wydawał się być niedostępny i trudny do zrozumienia. Z czasem jednak zgłębialiśmy jego tajemnice realizując założenia projektu „Być jak Ignacy”.
Marian Rejewski – pogromca Enigmy
W marcu podczas zajęć koła naukowego uczniowie mieli okazję zaznajomić się z sylwetką wybitnego matematyka i kryptologa Mariana Rejewskiego, któremu udało się złamać szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej w okresie II wojny światowej przez Niemców. Młodzi odkrywcy rewelacyjnie poradzili sobie z zagadkami, łamigłówkami i rebusami, które rozwiązywali w błyskawicznym tempie. Szyfrowanie i dekodowanie haseł sprawiło nam wiele radości. Wspólnie postanowiliśmy zaprojektować i rozprowadzić wśród uczniów naszej szkoły ulotki przedstawiające postaci wybitnych polskich naukowców i wynalazców. Oto rezultat naszej pracy …
Każda z ulotek zawierała także dodatkowe zadania do wykonania. To był pretekst do ogłoszenia konkursu szkolnego. Było nam ogromnie miło, że konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem i odzewem. Widać, że kreatywne spędzanie wolnego czasu w domu to dla uczniów naszej szkoły nic trudnego. Tak trzymać!
Henryk Magnuski – wynalazca skazany na radio
Cały kwiecień koło naukowe „Młodzi odkrywcy” spędziło w towarzystwie Henryka Magnuskiego. Dzieci zapoznały się z życiorysem polskiego wynalazcy krótkofalówki, zgłębiały tajemnice powstawania urządzenia tak ważnego dla wojska. Pojawiły się pierwsze próby stworzenia własnych krótkofalówek. W ramach współpracy z przedszkolem członkowie koła ogłosili konkurs plastyczny:” Mój wynalazek” oraz „Jak wyobrażam sobie wynalazcę”Przedszkolaki bardzo poważnie podeszły do tematu zadania. Prace bardzo nas zaskoczyły i czasami rozbawiły…
Teraz przed nami najważniejszy etap, praca finałowa. Pomysłów mamy wiele, który wybrać… Jesteśmy kreatywni, damy radę !!!
Opiekun koła naukowego: Adrianna Miś