W lutym uczniowie klasy siódmej Szkoły Podstawowej w Drożkach w ramach zajęć lekcyjnych z biologii przystąpili do ogólnopolskiego programu edukacyjnego „Akademia Uwielbiam”. Celem głównym programu jest kształtowanie prawidłowych postaw i nawyków żywieniowych, zachęcenie do aktywności fizycznej, zwrócenie uwagi na higienę przygotowywania posiłków oraz problem marnowania żywności. Akademia Uwielbiam przekonuje uczniów do aktywnego i kreatywnego działania. W ramach programu uczniowie uczestniczyli w dwóch lekcjach przygotowanych według gotowych scenariuszy przez ekspertów (metodyka i dietetyka) w taki sposób, by zachęcić młode pokolenie do wspólnego działania. Materiały posiadały atrakcyjną, nowoczesną formę dopasowaną do wieku i zainteresowań młodzieży szkolnej. Przez wszystkie zagadnienia przeprowadził uczniów Filip – animowany bohater Akademii Uwielbiam, który o zdrowym stylu życia wie bardzo dużo!

Z jego pomocą dowiedzieli się także, jak czerpać radość ze wspólnego gotowania i spożywania posiłków. „Uwielbiam to”, to temat pierwszych zajęć, na których uczniowie poznawali podstawowe zasady zdrowego stylu życia, omawiali zagadnienia związane z marnowaniem żywności oraz samodzielnie komponowali posiłki w oparciu o zasady prawidłowego żywienia (na razie tylko teoretycznie). Na kolejnych zajęciach dyskutowaliśmy o tym, „Jak mądrze jeść i zdrowo żyć”. Podczas lekcji uczniowie dowiedzieli się, w jaki sposób ułożyć jadłospis, aby zawierał on wszystkie produkty z podstawowych grup żywieniowych. Ponadto świetnie bawiliśmy się w trakcie gry dydaktycznej, a zwieńczeniem projektu edukacyjnego był klasowy konkurs Zostań mistrzem kuchni.

Po zajęciach programu edukacyjnego „Akademia Uwielbiam” uczniowie:

  • Znają podstawowe zasady zdrowego stylu życia
  • Potrafią samodzielnie dokonywać prawidłowych wyborów żywieniowych
  • Znają zasady zachowania higieny przy komponowaniu posiłków
  • Przedstawiają problematykę marnowania żywności i sposoby na radzenie sobie z nią
  • Mają wiedzę w zakresie samodzielnego komponowania i przygotowania posiłków

Dodatkowo uczniowie klasy siódmej wyrazili chęć uczestnictwa w konkursie szkolnym „Akademia Uwielbiam”, którego celem jest skomponowanie posiłków (potrawy) według własnego pomysłu.

Uczestnikom życzymy powodzenia w kolejnym etapie konkursu szkolnego „Akademia Uwielbiam”. Wkrótce fotorelacja gotowych potraw.

P.S.

Oto dziesięć zasad zdrowego stylu życia:

Zasada 1– Żyj aktywnie. Każdego dnia zadbaj o ruch i odpowiednią dietę. To klucz do zdrowia.

Zasada 2– Jedz regularnie! Spożywaj 5 posiłków dziennie w odstępach nie większych niż 4 godziny. Nie zapominaj o śniadaniu.

Zasada 3 – Pamiętaj o warzywach w minimum 3 posiłkach w ciągu dnia. Do pozostałych 2 dodawaj owoce.

Zasada 4 – Zboże doda Ci energii! Wzbogacaj posiłki o produkty zbożowe, w tym pełnoziarniste.

Zasada 5– Codziennie jedz nabiał! Pij mleko i jedz jego przetwory.

Zasada 6 – Spożywaj więcej tłuszczów pochodzących z roślin. Rzadziej sięgaj po te pochodzenia zwierzęcego.

Zasada 7 – Zadbaj o produkty białkowe – drób, ryby i nasiona roślin strączkowych.

Zasada 8 – Ogranicz spożycie cukru i soli.

Zasada 9 – Zadbaj o nawodnienie.

Zasada 10 – Wystrzegaj się używek, dbaj o siebie.

 

 

Skip to content