10 listopada, na zaproszenie pani poseł Bożeny Henczycy, uczniowie Szkoły Podstawowej w Drożkach w towarzystwie wychowawców klas oraz przedstawicieli Rady rodziców, wybrali się na wycieczkę do sejmu. Pomimo wczesnej pory wyjazdu, humory dopisywały wszystkim uczestnikom wycieczki.

Po przybyciu na ul. Wiejską, przywitała nas pani poseł, która sprawnie przeprowadziła przez wszelkie, konieczne procedury. Gdy już okazało się, że nie jesteśmy niebezpiecznymi terrorystami, pracownicy BOR-u wpuścili nas na sejmowy teren. Każdy, kto ogląda relacje z obrad sejmowych, widzi konkretny budynek i tę jedną, piękną salę, w której obradują przedstawiciele polskiego społeczeństwa. Nic bardziej mylnego! Nasza przemiła przewodniczka (posłanka Henczyca) pokazując makietę sejmu, wyjaśniła nam, że teren sejmu, oprócz głównego, posiada więcej budynków. Wszystko to razem zajmuje obszar 7 ha! Ruszyliśmy zatem, po obejrzeniu makiety, sejmowymi podziemnymi korytarzami do miejsca, w którym można obejrzeć zabytkowe laski marszałkowskie. Pani Henczyca, wykorzystując swój naturalny wdzięk oraz rzetelne wiadomości zdobyte na studiach, przybliżyła nam historie tych przedmiotów, zwłaszcza z burzliwych czasów naszej zamierzchłej, politycznej przeszłości. Wkrótce przemierzając rozległy, marmurowy korytarz z balustradami zdobionymi złotymi węzami, dotarliśmy do sali obrad. Tam, posłanka wyjaśniła nam jak przebiegają obrady Sejmu.

Nawet się nie spostrzegliśmy, kiedy zaplanowany na zwiedzanie czas dobiegł końca. W pośpiechu udaliśmy się do kolejnego budynku, w którym mieści się przytulna restauracja i w niej zjedliśmy pyszny obiad. W końcu nastał moment pożegnania. Ale nie przejęliśmy się tym za bardzo, ponieważ pani poseł obiecała, że niebawem odwiedzi naszą szkołę i znów będziemy mogli mile spędzić razem czas, który pogłębi naszą wiedzę o Polsce. A na razie możemy korzystać na lekcjach wychowawczych i historii z pięknego wydania Konstytucji Rzeczypospolitej – prezentu od pani poseł. Kończąc relację z wizyty w sejmie, chcielibyśmy gorąco podziękować pani poseł Bożenie Henczycy za bardzo interesującą lekcję oraz za to, że poświęciła nam swój wolny czas i specjalnie przyjechała do Warszawy, aby oprowadzić nas po sejmowym terenie. Życzymy Pani, aby w swoich działaniach, nadal była Pani blisko ludzi jak dotychczas oraz mogła zrealizować wszystkie wytyczone przez siebie cele.

Wdzięczni uczestnicy wycieczki

tekst Izabela Usarek

zdjęcia Katarzyna Grossek

Skip to content