III edycja programu „Być jak Ignacy” zorganizowana przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza niestety dobiegła końca. Tegoroczna edycja programu odbyła się pod hasłem „Zostań bohaterem nauki”. Z grona prawie 1300 szkół (20 000 uczniów) startujących z całej Polski w konkursie Szkoła Podstawowa w Drożkach znalazła się w ścisłym finale zajmując pierwsze miejsce w województwie wielkopolskim. Szacowne jury wyłoniło 16 laureatów z każdego województwa, którym udało się przygotować najciekawsze prace końcowe. 12 czerwca 2019 roku koło naukowe „ Młodzi odkrywcy” reprezentowane przez uczniów klasy drugiej w składzie Paulina Butzek, Emilia Gawrońska, Kaja Głąbowska, Oliwia Jarosińska, Nikola Jendras, Zbigniew Tabaczuk oraz opiekuna koła panią Adriannę Miś udało się do Warszawy na uroczystą galę, która odbyła się w głównej siedzibie PGNiG.

Zacznijmy jednak od początku… Koło naukowe „Młodych odkrywców” ostatnie miesiące spędziło w towarzystwie ludzi nietuzinkowych i wybitnych. Pasja, ciekawość, ekspresja i zachwyt to słowa, które same cisną się na usta. Daliśmy się wciągnąć w świat, który na początku wydawał się być niedostępny i trudny do zrozumienia. Z czasem jednak zgłębialiśmy jego tajemnice realizując założenia projektu „Być jak Ignacy”.

Jan Szczepanik- wynalazca zwany „polskim Edisonem”

Podczas pierwszych spotkań dowiedzieliśmy się, kim był Jan Szczepanik, kto to jest wynalazca i podjęliśmy wstępne próby wynalezienia czegokolwiek… Najtrudniej jest oczywiście wpaść na najprostsze rozwiązania, a dobre pomysły pojawiają się w najmniej spodziewanych chwilach.

Kazimierz Funk – odkrywca witamin

Kolejne zajęcia pokazały, iż dzieci mają dużą wiedzę na temat tego, co należy jeść,                   a czego powinniśmy unikać w naszej codziennej diecie. Potrafią wskazać produkty „bogate”               w witaminy i przestrzegać zasad zdrowego odżywania. Ogromną przyjemność sprawiła członkom koła naukowego zabawa w memory witaminowe i odgadywanie zagadek o owocach i warzywach.

Marian Rejewski – pogromca Enigmy

W marcu podczas zajęć koła naukowego uczniowie mieli okazję zaznajomić się                             z sylwetką wybitnego matematyka i kryptologa Mariana Rejewskiego, któremu udało się złamać szyfr Enigmy, najważniejszej maszyny szyfrującej używanej w okresie  II wojny światowej przez Niemców. Młodzi odkrywcy rewelacyjnie poradzili sobie z zagadkami, łamigłówkami i rebusami, które rozwiązywali w błyskawicznym tempie. Szyfrowanie                            i dekodowanie haseł sprawiło nam wiele radości. Wspólnie postanowiliśmy zaprojektować                     i rozprowadzić wśród uczniów naszej szkoły ulotki przedstawiające postaci wybitnych polskich naukowców i wynalazców. Każda z ulotek zawierała także dodatkowe zadania do wykonania. To był pretekst do ogłoszenia konkursu szkolnego. Było nam ogromnie miło, że konkurs spotkał się z tak dużym zainteresowaniem i odzewem. Widać, że kreatywne spędzanie wolnego czasu w domu to dla uczniów naszej szkoły nic trudnego. Tak trzymać!

Henryk Magnuski – wynalazca skazany na radio

     Cały kwiecień koło naukowe „Młodzi odkrywcy” spędziło w towarzystwie Henryka Magnuskiego. Dzieci zapoznały się z życiorysem polskiego wynalazcy krótkofalówki, zgłębiały tajemnice powstawania urządzenia tak ważnego dla wojska. Pojawiły się pierwsze próby stworzenia własnych krótkofalówek. W ramach współpracy z przedszkolem członkowie koła ogłosili konkurs plastyczny: ” Mój wynalazek” oraz „Jak wyobrażam sobie wynalazcę” Przedszkolaki bardzo poważnie podeszły do tematu zadania. Prace bardzo nas zaskoczyły                       i czasami rozbawiły…

Teraz przed nami najważniejszy etap, praca finałowa. Pomysłów mamy wiele, który wybrać… Jesteśmy kreatywni, damy radę!!!

Zwieńczeniem realizacji programu było wykonanie w dowolnej technice pracy końcowej (gazetki, instalacji, makiety, wynalazku, modelu, itp.), związanej z działalnością wybranego polskiego naukowca lub dziedziną, którą się zajmował. Zainspirowani zdobytą wiedzą oraz poznanymi postaciami postawiliśmy na Kazimierza Funka. Znając zasady zdrowego odżywiania i komponowania codziennych posiłków postanowiliśmy stworzyć dania, w składzie, których znalazły się wszystkie produkty z podstawowych grup żywieniowych.  Oto fotorelacja z zajęć i nasze propozycje …

Oto niektóre z opinii dzieci o projekcie „Być jak Ignacy”

zajęcia były fajne,
czekałam na każdy wtorek, licząc na super zabawę z panią Adą,
wynalazcy to mają ciekawe życie, cały czas czegoś szukają,
ja też zostanę wynalazcą,
w dzisiejszych czasach chyba łatwiej coś wymyślić,
najbardziej podobały mi się zajęcia o panu od witaminek,
myślę, że każdy wynalazca jest patriotą,
podobał mi się kolorowy stoliczek, to był super pomysł,
nie wiedziałem, że Polak wymyślił kamizelkę kuloodporną.

Wczesnym rankiem 12 czerwca 2019 roku oczekiwaliśmy z niecierpliwością na przyjazd autokaru, którym mieliśmy się udać na uroczystą galę do Warszawy. Cel podróży choć znany od samego początku, wzbudzał wśród uczestników wycieczki niesamowite emocje. Program gali finałowej przedstawiał się imponująco. Po przybyciu na miejsce, zasiedliśmy w wygodnych fotelach przeznaczonych dla gości. Na wstępie głos zabrał wiceprezes PGNiG ds. Operacyjnych pan Robert Perkowski, który między innymi powiedział:

Rekordowa liczba uczestników programu „Być jak Ignacy” napawa nas dumą. To potwierdzenie, że nauka może bawić i być przyjemnością, gdy zostaje przedstawiona uczniom w atrakcyjnej formie. Tuż po nim przemówienie wygłosił Prezes Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, pan Krzysztof Dec, dodając:

Podczas tegorocznej edycji otrzymaliśmy rekordową liczbę prac konkursowych. Wybór finałowej szesnastki był bardzo trudnym zadaniem. Cieszę, się, że z roku na rok coraz więcej szkół bierze udział w naszym programie, zaangażowanie uczniów i nauczycieli było godne podziwu.

Podczas uroczystości odczytano również list od Ministra Edukacji Narodowej pana Dariusza Piontkowskiego. W końcu nadszedł ten moment, uroczyste wręczanie nagród. Nagrodę od „Ignacego” odbierała delegacja z koła naukowego wraz z jego opiekunem, czyli my. Ostatnim punktem uroczystej gali były pamiątkowe zdjęcia. W części mniej oficjalnej na dzieci czekały niesamowite atrakcje. Obchody zakończyły się około godziny 16.00. Pełni wrażeń i pozytywnych emocji wróciliśmy do … szkoły.

Realizacja projektu „Być jak Ignacy” w naszej szkole okazała się strzałem w dziesiątkę             i świetnym pomysłem służącym integracji uczniów i ich rodziców. Zajęcia stworzyły wspaniałą okazję do poszerzenia wiedzy uczniów i poznawania własnej wartości, do przełamywania barier, uczyły planowania i prowadzenia eksperymentów przyrodniczych. Rozbudzały wśród społeczności szkolnej ciekawość badawczą i pasję (każda nowa informacja, która pojawiła się na gazetce szkolnej spotykała się z dużym zainteresowaniem). Członkowie koła naukowego „Młodzi odkrywcy” chętnie i z entuzjazmem angażowali się w zajęcia realizowane w projekcie „Być jak Ignacy”. Współdziałanie w zespole i skuteczna komunikacja, formowanie wniosków, kontakt z przyrodą i obserwacja otaczającego nas świata, otwartość i rzetelność, kształtowanie postawy patriotycznej(podczas świąt państwowych, rocznic historycznych dzieciskładają kwiaty i zapalają znicze pod tablicą upamiętniającą wizytę prezydenta Stanisława Wojciechowskiego w Drożkach) to fundamenty osiągnięcia sukcesu przez członków koła naukowego w kolejnych etapach ich życia.

Do zobaczenia w kolejnej edycji programu

Młodzi odkrywcy i pani Adrianna

Skip to content