W dniu 11.04.2017r. gościliśmy w naszej szkole Panią Dietetyk Lidię Gniłkę, która przeprowadziła prezentację multimedialną pod hasłem „Jestem tym, co jem”. Dotyczyła ona przede wszystkim zasad zdrowego odżywiania. Ze względu na pojawienie się u podstaw piramidy żywienia aktywności fizycznej, wskazywała również na ogromne znaczenie ruchu na zdrowie człowieka.

Uczniowie mieli okazję dowiedzieć się, jak produkty spożywcze wpływają na nas. Okazuje się, że dieta ma również wpływ na naszą zdolność koncentracji, poziom inteligencji i sprawność zapamiętywania, a nawet na nasze zachowania. Pani Dietetyk konkretnie wskazywała jakie produkty są niezbędne aby dzieciom łatwiej się uczyło.

Szczególną uwagę nasz Gość poświęcił śmieciowemu jedzeniu i sposobach zastąpienia go smacznymi i odżywczymi zamiennikami. Uczniowie otrzymali wiele cennych wskazówek dotyczących szkodliwości cukru i zbyt dużej ilości złej soli. Zachęceni zostali do dokładnego czytania etykiet na produktach spożywczych. Dowiedziały się jaki wpływ mają chemiczne dodatki znajdujące się w pożywieniu. Pani Dietetyk zachęcała do spożywania pięciu pełnowartościowych posiłków dziennie, z dużą ilością warzyw, do jedzenia owoców i spożywania niegazowanej wody. Woda ta może być wzbogacona odrobiną dobrego, najlepiej świeżo wyciśniętego soku.

Uczniowie naszej szkoły wykazali duże zainteresowanie tematem.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Pani Lidii Gniłce za przybycie i przeprowadzenie jakże interesującej prezentacji.

Tekst: Bogumiła Kotowska

Zdjęcia: MG

Uczniowie klasy III z wychowawczynią p. Małgorzatą Grzesiak od 29 listopada 2016 roku do 7 marca b.r. pracowali z programem „Soki i musy – witaminy w smart formie” (o czym informowaliśmy również na naszej stronie internetowej), realizując pięć bloków tematycznych. Zwieńczeniem tej pracy było wspólne wykonanie plakatu, promującego spożywanie 100% soków i musów owocowo-warzywnych. Spotkanie z Panią Lidią Gniłką było doskonałą okazją do podsumowania tego programu.

Uczniowie, wysłuchawszy naszego gościa, utwierdzili się w przekonaniu, jak ważne jest codzienne spożywanie owoców i warzyw. Soki i musy owocowe i warzywne to bardzo wygodna forma witamin, którą można zabrać ze sobą na spacer, do pracy i do szkoły. To witaminy dostępne przez cały rok, których nie trzeba myć, ani obierać (wystarczy odkręcić). Zatem zachęcamy wszystkich do zmiany nawyków żywieniowych w naszych domach. Rodzice, pijąc soki i jedząc musy, będą dawać dobry przykład swoim dzieciom. Z kolei dzieci nauczą się spontanicznie sięgać po to, co dobre i zdrowe.

(MG)

Skip to content