11 stycznia br., w Szkole Podstawowej w Drożkach miała miejsce wizyta Andrzeja Dery – sekretarza stanu w Kancelarii Prezydenta RP. Minister przyjechał do szkoły, by przekazać biało-czerwoną flagę  z okazji 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę i  spotkać się z uczniami.

 

Wizyta rozpoczęła się od odwiedzin w Urzędzie Gminy Rychtal, gdzie Andrzej Dera spotkał się z wójtem – Adamem Staszczykiem. Następnie minister udał się do  naszej szkoły. Pani dyrektor Grażyna Adamska, nauczyciele i uczniowie szkoły uroczyście przywitali Pana Ministra.

Kolejnym punktem wizyty było spotkanie z uczniami klas I-III podczas, którego Pan Dera opowiedział uczniom o swojej pracy w Kancelarii. Nasi młodsi uczniowie miele wiele ciekawych pytań do Pana Ministra, które były szeroko powiązane z jego pracą.

Ciekawym elementem wizyty była część artystyczna przygotowana przez Izabelę Usarek z uczniami kl. VI. Przedstawienie na motywach „Opowieści wigilijnej” zachwyciło widzów. Młodzi aktorzy przekonująco odegrali swoje role, m.in. dzięki pomysłowej charakteryzacji i kostiumom. Przedstawienie zawierało także humorystyczne odniesienia do współczesności, co spodobało się publiczności.

Później Andrzej Dera odwiedził oddział przedszkolny. Przeczytał dzieciom baśń „Brzydkie kaczątko” przy wykorzystaniu teatrzyku Kamishibai. Przedszkolaki słuchały baśni, czytanej przez wyjątkowego gościa, z zapartym tchem.

Kolejną ważną częścią uroczystości była prezentacja przedstawiona przez dyrektor Grażynę Adamską. Pokaz dotyczył historii wsi Drożki i jej okolic oraz postaci Seweryna Szulca, który przyczynił się do włączenia ziemi rychtalskiej w granice odrodzonej Polski w 1920 r. Po wykładzie na temat małej ojczyzny, swoją projekcję rozpoczął Andrzej Dera. Opowiedział uczniom klas IV-VIII o swojej pracy, zaprezentował zdjęcia ukazujące życie codzienne w Pałacu Prezydenckim i odpowiedział na pytania, które licznie zadawali mu uczniowie. Miłym zaskoczeniem było zaproszenie do odwiedzin w Pałacu Prezydenckim w Warszawie, skierowane przez polityka do społeczności szkolnej. Po rozmowie ministra z uczniami, rozpoczęła się pasjonująca gra. Andrzej Dera stoczył partię szachów z uczennicą kl. V. Zwieńczeniem wizyty był poczęstunek, w którym uczestniczyli pracownicy szkoły i zaproszeni goście. Warto dodać, że minister był pozytywnie zaskoczony atmosferą panującą w szkole. Podczas wizyty miał okazję zobaczyć wyposażenie szkolne, które w ostatnim czasie bardzo się wzbogaciło. Szkoła jest zaopatrzona w najnowsze urządzenia multimedialne. Niedawno w sali przyrodniczej pojawiło się także mobilne dygestorium oraz nowoczesne pomoce do przedmiotów matematyczno-przyrodniczych. Odwiedziny Andrzeja Dery były wyjątkowym wydarzeniem dla uczniów i pracowników szkoły w Drożkach. Minister przekazał także społeczności szkolnej symboliczne upominki, które będą przypominały o tej wyjątkowej wizycie.

Skip to content