Bez względu na to, ile masz zajęć, drogi Rodzicu, najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji, komputera i Internetu”.

Szanowni Państwo!

Rodzina odgrywa ważną rolę w kształtowaniu u dzieci nawyku czytania. Pierwszy kontakt dziecka z książką ma miejsce właśnie w domu rodzinnym. Edukacja w szkole to kolejny etap, w którym możemy utrwalać zamiłowanie do książek.

Wyrobienie nawyku czytania książek i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, może się udać tylko dzięki zgodnej współpracy domu i szkoły. O tym, jakie znaczenie mogą mieć dla dzieci książki, musimy pamiętać zarówno my, nauczyciele, jak i Państwo, Rodzice. Od dawien dawna rodzice i dziadkowie czytali swoim dzieciom bajki. Postarajmy się, aby tak było nadal. Pamiętajmy o korzyściach, które płyną z czytania dla dzieci.

10 powodów, dla których warto czytać dziecku książki

  1. Czytanie książek zacieśnia więź uczuciową między rodzicami, a dzieckiem. Dziecko wsłuchane jest w głos rodzica, a bliski kontakt daje poczucie bezpieczeństwa.

  2. Książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Po zakończeniu czytania możesz zapytać: „Czy wiesz co wydarzy się później?”

  3. Słuchanie czytanych książek rozwija inteligencję dziecka, wzbogaca słownictwo, uczy ładnego budowania zdań i zachęca do samodzielnej nauki czytania.

  4. Książki wychowują. Jeżeli dobierzemy odpowiednią lekturę, dzieci będą utożsamiały się z książkowym bohaterem.

  5. Książki wyrabiają wrażliwość. Niejedna książka poruszy nasze serca.

  6. Słuchanie książek odpręża i pozwala przyjemnie spędzić czas.

  7. Książki rozwijają pasje u dzieci. Wiele wydawnictw proponuje serie książek. Czekając na kolejne odcinki przygód bohatera, dziecko rozbudza w sobie ciekawość.

  8. Czytanie książek przekazuje nam wiele informacji o dziecku. Niektóre dzieci lubią słuchać ciągle tych samych bajek – może to być znak, że coś je niepokoi, nurtuje lub cieszy.

  9. Książki porządkują dziecięcy świat. Dzięki bajkowym postaciom dziecku łatwiej jest zrozumieć codzienne sprawy i otaczający go świat.

  10. Książki podpowiadają, jak porozumieć się z rówieśnikami i rodzeństwem. Kłótnia z siostrą, bratem, czy kolegą to problem, ale w wielu książkach znajdują się opowieści, które rozwiązują wiele sporów i dziecięcych kłopotów.

Dlatego czytajmy dziecku. Codziennie!

Czytanie rozwija język i słownictwo, uczy myślenia, daje wiarę, ułatwia czytanie i pisanie, doskonali umiejętność mówienia, rozwija wyobraźnię i pamięć. Dziecko nie ma później problemów z ortografią, czy stylistycznym budowaniem zdań. Dzisiejsze standardy wymagań oparte są przede wszystkim na rozumieniu treści. Czytanie jest drogą do lepszego wykształcenia, a co za tym idzie także lepszego życia. Poświęcenie dziecku czasu na głośne czytanie, ale również słuchanie tego co dziecko nam czyta, zapobiega uzależnieniu od telewizji czy komputera. Dziecko jest mniej agresywne, a oddaje się w krainę marzeń i fantazji, rozwija zdolności manualne i plastyczne.

(MG)

Skip to content