W piątek 23 września w ramach realizacji ogólnopolskiej akcji czytelniczej „Czytamy z sercem” w naszej szkole odbyło się spotkanie z lekarzem, panem doktorem Piotrem Łazajem, Uczestniczyła w nim cała nasza społeczność szkolna począwszy od najmłodszej grupy przedszkolnej, a skończywszy na uczniach klasy ósmej. Ogólnopolska Akcja Czytelnicza ” Czytamy z sercem” to inicjatywa, która łączy w sobie obchody dwóch świąt odbywających się 29 września – Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania oraz Światowego Dnia Serca.

Podczas spotkania pan doktor przeczytał uczniom fragment książki Wojciecha Widłaka „Dwa serca anioła” (dokładnie trzy rozdziały) i poszerzył wiedzę naszych wychowanków na temat budowy, funkcjonowania, chorób i symboliki serca. Dzieci i młodzież miały okazję zobaczyć model serca, naczyń krwionośnych, tych prawidłowo zbudowanych i  tych zaatakowanych przez miażdżycę. Pan Piotr wspomniał także o tym jak ważne jest rozwijanie wrażliwości na cierpienie i potrzeby osób chorych, oraz propagowanie zdrowego stylu życia jako jednej z form  przeciwdziałania chorobom układu sercowo-naczyniowego. Zwrócił także uwagę, jak ważna jest prawidłowa postawa ciała podczas siedzenia. Niektórzy z nas mają z tym problem…

Uczniowie przekonali się, że należy dbać o swoje zdrowie, a w przypadku choroby – wizyty u lekarza nie należy się bać. Spotkanie przebiegło w miłej i przyjemnej atmosferze. Serdecznie dziękujemy panu doktorowi za poświęcony czas i zapraszamy do dalszej współpracy z naszą szkołą.

Organizatorki akcji – panie Katarzyna Bonio i Adrianna Miś mają nadzieję, że dzięki niej u naszych uczniów wzrośnie poczucie odpowiedzialności za własne zdrowie, a także wrażliwość na cierpienie innych.

Tego samego dnia uczniowie klasy trzeciej mogli przekonać się podczas lekcji przeprowadzonej przez panią Adę jak bije ich własne serduszko, jak wygląda krew pod mikroskopem oraz jak istotna w profilaktyce chorób serca jest piramida żywieniowa.

 

Skip to content