Podczas dzisiejszej lekcji wychowawczej spotkaliśmy się wszyscy, aby w 135. roku istnienia Szkoły Podstawowej w Drożkach powspominać trochę i przypomnieć jej dzieje. Kanwą tego pomysłu była mijająca 6 marca br. 80. rocznica wznowienia, po okresie okupacji hitlerowskiej, nauki w szkole w Drożkach.

Pani dyrektor Izabela Usarek pokazała uczniom i nauczycielom „Kronikę Szkoły Podstawowej w Droszkach” (oryginalny tytuł) założoną w 1945 roku przez pana Jana Strzyżewskiego – ówczesnego kierownika szkoły. Z zapisków pana Jana dowiedzieliśmy się, że nasza szkoła nie była jedyną szkołą w Drożkach! Otóż pierwsza szkoła w Drożkach, wg zapisu w kronice kościoła ewangelickiego (też takowy był w Drożkach – dziś jest to budynek znany jako Sala Ludowa i służy mieszkańcom do celebrowania rozmaitych uroczystości), powstała w II poł. XVIII w. W 1800 roku strawił ją pożar, ale została odbudowana.

Ponowny pożar w 1832 r. dokonał tak ogromnych zniszczeń, że decyzją właściciela majątku w Drożkach i Gierczycach – p. Kempnera wybudowano nowy, murowany budynek w środku wsi. Stoi on po dziś dzień i od dwudziestu kilku lat pełni funkcję domu jednorodzinnego.

W pierwszej, ewangelickiej szkole, do której uczęszczały dzieci ewangelickiego wyznania i tylko kilkoro nielicznych katolików, nauczycielami byli Niemcy.

Ponieważ właściciele trzech okolicznych majątków sprowadzali robotników rolnych, liczba dzieci w okolicy rosła. W związku z tym w 1890 roku wybudowano naszą szkołę – dla dzieci katolickich. Nasz budynek ma już 135 lat!!! Na początku posiadał on tylko jedną salę lekcyjną oraz mieszkanie dla nauczyciela. Dzieci stale przybywało i kiedy ich liczba przekroczyła 100, władze pruskie (byliśmy pod zaborami!) w 1914 roku przystąpiły do rozbudowy szkoły. Dzięki temu obecny budynek posiada piętro. Na dole powstały dwie duże klasy, a na piętrze mieszkanie dla kierownika szkoły i samotnego nauczyciela.

W 1923 czyli już po odzyskaniu przez nasz powiat niepodległości zlikwidowano ewangelicką szkołę, z której dzieci dołączyły do naszej. Liczba dzieci wahała się wówczas pomiędzy 90 – 105.

Pierwszym polskim nauczycielem i kierownikiem był pan Franciszek Branny pochodzący ze Śląska Cieszyńskiego. Pracował w Drożkach 17 lat. Zastąpił go w 1938 p. Jan Strzyżewski pełniący funkcję kierownika szkoły aż do roku 1973.

W czasie okupacji hitlerowskiej szkoła była nieczynna. Uruchomiono ją 8 marca 1945 roku czyli dokładnie 80 lat temu. Jak widzicie, w tym roku mamy dwie rocznice: 135. powstania naszej szkoły i wybudowania tego oto budynku oraz 80. wznowienia pracy tejże szkoły.

Dzisiejsze spotkanie pomogło poznać historię szkoły jako element tożsamości uczniowskiej. Przybliżyć dzięki zdjęciom, opisom wydarzeń dzieje naszych przodków. Zdjęcia z różnych etapów historii naszej szkoły, w tym fotografie z dawnych lat, były ilustracją zmian, jakie zaszły na przestrzeni 135. lat.

Kończąc spotkanie, zdmuchnęliśmy świeczki na symbolicznym torcie i oddaliśmy się refleksji, że wraz z końcem tego roku szkolnego staniemy się również elementem historii naszej szkoły. Wdzięczni za wszystkie piękne chwile, które dane nam było tu przeżyć.

Skip to content