„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” – czytamy w uchwale Sejmu ustanawiającej 2018 r. Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości.
Podczas dorocznych obchodów 11 listopada czcimy pamięć tych, którym zawdzięczamy własne państwo, którym udało się podnieść kraj z ogromnych zniszczeń I wojny światowej, stworzyć warunki rozwoju ekonomicznego, modernizacji gospodarczej i cywilizacyjnej. Rok 2018 wyznacza rocznicę szczególną – jest to bowiem już setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości.

Prezydent RP Andrzej Duda:
„Jestem głęboko przekonany, że stulecie odzyskania niepodległości to sprawa bliska sercom wszystkich Polaków. Ogromnie zależy mi na tym, aby jubileusz stał się świętem całej polskiej wspólnoty i by każdy z nas, obywateli Rzeczypospolitej, czuł się zaproszony nie tylko do udziału w uroczystościach i innych wydarzeniach rocznicowych, ale przede wszystkim do ich współtworzenia.”

Zdaniem Prezydenta jubileusz będzie doskonałą okazją, by opowiedzieć dzieje ojczyste także poprzez – często mniej znane – historie lokalne.

Mieszkańcy Drożek są dumni również ze swej historii związanej z polskością i państwowością. W przeszłości na terenie miejscowości miały miejsce wydarzenia o znaczeniu ogólnopaństwowym. Jednym z najdonośniejszych wydarzeń była wizyta na Ziemi Bralińskiej i Rychtalskiej prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Stanisława Wojciechowskiego. Na jego cześć postawiono w okolicy 20 bram triumfalnych ! Największą owację zgotowały mu dzieci, które przybyły z 20 okolicznych szkół. Po półgodzinnym postoju na Rynku w Bralinie, prezydent Stanisław Wojciechowski udał się przez Mnichowice i Nową Wieś Książęcą do Drożek – jak zapisano w kronice Szkoły Powszechnej w Bralinie – „na kawę do Państwa Szulców, wszędzie owacyjnie witany”
/Jacek Kuropka – Życie Gminy Bralin Nr 3 (15) | maj/czerwiec 2010/.

Wizyta prezydenta Wojciechowskiego w Drożkach.
O czasach okupacji pisał m.in. zamieszkały niedaleko, w Łęce Mroczeńskiej, pisarz i poeta – Franciszek Kirło – Nowaczyk. Szef propagandy i agent wywiadu AK na terenie tzw. „Kraiku Rychtalskiego” – pseudonim „Zan”.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Drożkach aktywnie włączyli się w obchody poświęcone uroczystościom rocznicowym, uczestnicząc w licznych konkursach i projektach realizowanych w szkole jaki i poza nią. Między innymi w powiatowym Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej, zdobywając zaszczytne drugie miejsce. Oddział Przedszkolny realizował ogólnopolski program – „Przedszkole młodych patriotów”, uczniowie szkoły program „Szkoła młodych patriotów”. W ramach programu przeprowadzono konwersatoria pt. „Patriotyzm na co dzień. Co dla mnie oznacza bycie patriotą” oraz ogólnoszkolny konkurs wiedzy pt. „Historia Polski a patriotyzm” i konkurs recytatorski o tematyce patriotycznej. Wychowankowie przygotowali także plakat pt. „100 rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości”. Jednym z zadań programu było stworzenie Kodeksu Postaw Patriotycznych oraz przygotowanie prac pisemnych, których tematem przewodnim był motyw „małe ojczyzny w literaturze”. Wszystkie te działania miały na celu krzewienie wśród dzieci i młodzieży postaw patriotycznych w kontekście historii państwa i narodu polskiego.

„Chciałbym, abyśmy upamiętniając historyczne rocznice, nie tyle cofali się o sto lat, co w równym, a może nawet większym stopniu wybiegali myślą naprzód – ku wyzwaniom, które nas czekają, przed którymi stajemy i z którymi możemy się skutecznie mierzyć, budując dziś silną, wolną Polskę „– napisał Prezydent RP Andrzej Duda.

Skip to content