11 listopada ustanowiony jest polskim świętem narodowym. Ale zanim nadszedł, kraj nasz znajdował się przez 123 lata (1772 – 1918) pod zaborami: pruskim, rosyjskim i austriackim. Przez tyle lat zaborcy próbowali wykorzenić u Polaków naszą kulturę, język i religię.

Dzięki patriotycznej postawie naszych pradziadów najcenniejsze polskie wartości zostały ocalone. Polacy walczyli o Ojczyznę i oddawali za nią życie. Tysiące rodaków ginęło na obcych ziemiach w Legionach Polskich, służąc Napoleonowi. Potem wybuchały powstania: listopadowe i styczniowe. Niestety, zrywy te zakończyły się klęską. Zaborcy byli zbyt silni. Trzeba było więc czekać! Być poddanym, ale mieć honor. Uczyć się języka polskiego, kultywować – często potajemnie – naszą narodową tradycję i pamiętać! Pamiętać o historii! A historię Polska ma trudną, ale piękną…

Słowa te to fragment narracji wygłoszonej na uroczystości z okazji 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i powrotu Rzeczpospolitej na mapy Europy i świata.

Akademia – przygotowana pod czujnym okiem nauczycielek – I. Ambrozik i H. Juskowiak – była prawdziwą lekcją historii, patriotyzmu i szacunku do działań Polaków, którzy bez żalu oddawali swe życie, byśmy mogli dzisiaj cieszyć się wolnością, żyjąc w suwerennym kraju.

Artyści naszej szkoły po raz kolejny udowodnili, że potrafią pięknie recytować, śpiewać, że mają artystyczny talent. Uczniowie swoje role odegrali brawurowo! Swoim występem zmusili nas do zadumy, wywołując nawet łzy wzruszenia.

Dziękuję artystom za prawdziwie profesjonalne podejście do przygotowania przedstawienia oraz mieszkankom wsi, które ten dziecięcy spektakl przyszły zobaczyć.

H. Juskowiak

[nggallery id=3]

Skip to content